Pociągi inaczej, czyli Pociągi: Europa

Na grę Pociągi: Europa trafiliśmy przypadkiem. Pierwsza myśl: "O, podróba Wsiąść do Pociągu. Pewnie będzie gorszą wersją oryginału". Jakież było nasze zdziwienie po otwarciu pudełka i przeczytaniu instrukcji!


Zawartość pudełka:
- plansza, 
- 83 czarne tory,
- 35 kart miast w pięciu kolorach,
- karta gracza startowego,
- 6 znaczników Stacji Głównych w sześciu kolorach,
- 6 lokomotyw w sześciu kolorach,
- 18 torów w sześciu kolorach (używane w dodatku).


Każdy z graczy ma lokomotywę i stację w wybranym przez siebie kolorze. W grze mamy karty w 5 kolorach. Mapa podzielona jest na 5 obszarów w tych kolorach. Na kartach są nazwy miast. Każdy z graczy ma po jednej karcie z każdego koloru.


Celem każdego gracza jest połączenie torami wszystkich swoich miast. Gracz wybiera miasto (skrzyżowanie) w którym rozpoczyna budowę torów. W swoim ruchu gracz musi położyć 2 pojedyncze tory lub jeden podwójny. Może je dołączyć tylko do trasy połączonej z jego miastem. Do połączenia swoich miast gracz może użyć torów położonych przez innego gracza. 


Tura kończy się, gdy jeden z graczy połączy swoje wszystkie miasta. Pozostali gracze otrzymują wtedy punkty niezadowolenia pasażerów -  za każdy pojedynczy tor, którego zabrakło do połączenia miast, gracz otrzymuje 1 punkt niezadowolenia pasażerów, a za każdy podwójny tor 2 punkty niezadowolenia pasażerów. Do liczenia brakujących torów wybieramy najkrótszą możliwą trasę. 


Po podliczeniu punktów niezadowolenia tasuje się każdy kolor kart i zaczyna się nową rundę. Gra trwa dopóki któryś z graczy zdobędzie 12 (lub więcej) punktów niezadowolenia pasażerów. 

W pudełku znajdziemy także kolorowe wagony, które wykorzystujemy w dodatku "Objazd". Kolorowy tor sprawia, że tylko gracz w tym kolorze może użyć tego odcinka połączenia. Inni gracze muszą wybudować objazd. 


Gra nas bardzo pozytywnie zaskoczyła, szczególnie że podchodziliśmy do niej dość sceptycznie. Gra jest bardzo szybka i za każdym razem jest to "Już?!" gdy ktoś mówi że właśnie połączył ostatnie miasto. Sprytne wykorzystywanie połączeń przeciwników może zapewnić nam szybką wygraną. Fajne w tej grze jest to, że wygrywa nie osoba, która ma najwięcej punktów, tylko przegrywa osoba która ma najwięcej punktów -punktów niezadowolenia pasażerów. Gra jest fajna dla całej rodziny - na opakowaniu sugerowany wiek to 8-108 lat. W prawie wszystkich naszych rozgrywkach osoby 30- zostały pokonane przez 50+ ;) 

Grę polecamy każdemu. Jedyny minus jest taki, że jest niedostępna na rynku, więc trzeba szukać na rynku wtórnym.

Instrukcję do gry znajdziecie na stronie Fogames

Komentarze