Wsiąść do pociągu (nie) byle jakiego - Wsiąść do Pociągu USA

Wsiąść do Pociągu USA to pierwsza gra, która powstała w serii Wsiąść do Pociągu. Jest to podstawowa wersja, która dała początek kolejnym rozszerzeniom. Warto zacząć od tej właśnie części, ponieważ ma najbardziej podstawowe zasady.


W pudełku znajduje się:
- plansza z mapą Stanów Zjednoczonych,
- 240 wagoników,
- 110 kart Wagonów,
- 14 kart Lokomotyw,
- 30 kart Biletów,
- karta podsumowania,
- karta premii za najdłuższą trasę,
- 5 znaczników punktacji,
- instrukcja.


Grę wygrywa gracz, który uzbiera najwięcej punktów.
Punkty można zdobyć za:
- łączenie miast,
- realizację połączeń z Biletów,
- najdłuższą trasę na mapie.


Każdy z graczy ma do wykonania jedną z trzech możliwych akcji:
- dobranie kart Wagonów (lub Lokomotyw),
- dobranie nowych kart Biletów do realizacji,
- zbudowanie połączenia. 


Każdy z graczy wybiera swój kolor wagonów i buduje połączenia w tym kolorze. Do utworzenia połączenia potrzebuje tyle kart Wagonów w danym kolorze, ile jest pól tworzących dany odcinek. Lokomotywa zastępuje dowolmy kolor.


Gracz może dobrać 2 karty Wagonów z 5 odkrytych kart lub 2 karty ze stosu zakrytych kart. Jeśli wbierze Lokomotywę z odkrytych kart, to nie może dobrać drugiej karty. Nie ma limitu kart na ręce. 


Gra kończy się, gdy któemuś z graczy zostaną maksymalnie 2 wagoniki. W takiej sytuacji każdy z graczy może wykonać jeszcze jeden ruch, a nastęnie podliczane są puunkty końcowe.


Wsiąść do Pociągu USA jest najbardziej podstawowom wersją z tej serii. Zawiera tylko podstawową mechanikę charakterystyczną dla całego cyklu, bez żadnych dodatkowych zasad. Będzie doskonałym wprowadzeniem dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z 'pociągami'.
Dla nas ta wersja okazała się troszeczkę nudną, ponieważ swoją przygodę zaczęliśmy wcześniej z mapą Europy i dodatkami do niej, ale i tak zagraliśmy z przyjemnością. W końcu cała seria jest jedną z najczęściej wpadających na nasz stół. 
Gra jest przeznaczona dla całych rodzin. Nutka rywalizacji nie daje negatywnych emocji - rywalizacja jest zdrowa. 
Minusem jest rozmiar kart - są małe, przez co niewygodnie nam się je trzymało. Jeśli ktoś ma na półce inne wersje 'pociągów', to karty biletów może zastąpić na przykład tymi z Wsiąść do Pociągu Europa - karty są tam większe. 


Z informacji na pudełku:
- gra dla 2-5 osób,
- wiek 8+,
- czas rozgrywki to około 30-60 minut. 


Instrukcję można znaleźć na stronie Wydawnictwa Rebel.

Komentarze