Torami od Lizbony po Moskwę, czyli Wsiąść do Pociągu: Europa

Wsiąść do Pociągu: Europa to drugie "pociągi", które kupiliśmy. 

Jest to wersja samodzielna, posiadająca karty pociągów i lokomotyw oraz wagoniki. Kupiliśmy ją dlatego, że pozwala na grę aż 5 osobom (duży plus w porównaniu do Krajów Północy, w które można grać w 2 lub 3 osoby). Kolejnym plusem jest też duży wybór dodatków, które można dokupić i urozmaicić zasady. 


Zawartość pudełka to:
- plansza z mapą Europy,
- 240 wagoników,
- 15 dworców,
- 158 kart pociągów i lokomotyw,
- znaczniki punktacji.

Każdy z graczy ma bilety, które powinien zrealizować. Na bilecie znajduje się konkretna trasa, którą należy zbudować (połączenie z miasta do miasta). Za zrealizowane połączenie dodajemy punkty, za niezrealizowane połączenie odejmujemy. 


Każdy ma na ręce karty z kolorowymi pociągami oraz lokomotywami (lokomotywa zastępuje dowolny kolor, taki joker). Na mapie połączenia między miastami zaznaczone są kolorowymi prostokątami. Aby zbudować swoje połączenie (położyć na nim wagoniki swojego koloru), musimy na ręce mieć tyle kart (w kolorze połączenia), ile pól w tym kolorze jest na tym odcinku.


Specyficzne w tej części gry są Dworce (my nazywamy je Stacjami). Jest to element niespotykany w innych odsłonach. Dworzec pozwala na użycie jednego połączenia międzymiastowego zbudowanego przez innego gracza. Tak więc jeśli do ukończenia biletu brakuje nam tylko jednego odcinka, który został zbudowany przez innego gracza, to w mieście z którego wychodzi ten odcinek (lub do którego wchodzi) możemy położyć Dworzec. Traktujemy to jako ciągłe połączenie w celu realizacji biletu.


Każdy z graczy ma dostępne 3 Dworce na całą grę. Szczegóły ich używania można sprawdzić w instrukcji. 

Gra jest prosta do wytłumaczenia (nawet dla osób, które nigdy nie grały w planszówki). 5 minut tłumaczenia zasad przed grą, pierwsza tura 'testowa' i po niej wszyscy będą wiedzieli o co chodzi :)

Jest to gra dla całej rodziny - od najmłodszych po najstarszych. Najdłuższa trasa ma długość 8 wagoników, więc jeśli dziecko umie liczyć do 8 i rozróżnia kolory to może bez problemu zagrać a tą grę. 

Gra wciąga i nigdy nie kończy się na jednej partii. Wciąga na tyle, że był czas kiedy na pytanie "W co gramy?" padała tylko jedna odpowiedź "Pociągi!"


Jest to gra dla 2-5 osób. Według informacji na pudełku minimalny wiek to 8 lat, chociaż tak jak wspomniałam wcześniej - minimalne wymaganie to liczenie do 8 i rozróżnianie kolorów :)

Jedna rozgrywka zajmuje średnio godzinę, więc jest idealna na rodzinne i towarzyskie wieczory w gronie do 5 osób. 

Wsiąść do Pociągu: Europa posiada karty pociągów i wagoniki, które potrzebne są do dodatków do tej gry. Dodatki posiadają tylko planszę i nowe bilety. Udało nam się zagrać już w kilka dodatków, więc będziemy regularnie wracać do tematu 'pociągów' opisując je po kolei :)

Instrukcję możecie znaleźć na stronie wydawnictwa Rebel.

Komentarze