Kafelki układa się nie tylko podczas remontu - Azul

O Azulu słyszeliśmy od dawna same dobre rzeczy. W końcu (podczas remontu!) stwierdziliśmy, że pora zobaczyć co to za kafelki. Bardzo przypadły nam do gustu!Wydawnictwo Lacerta opisuje tą grę nastęująco: "W grze Azul wcielisz się w artystę, układającego przepiękne mozaiki z Azulejos na ścianach pałacu królewskiego w Évorze.".Liczba graczy: 2 - 4
Wiek: 8+ 
 Czas rozgrywki: 30-45 min.Zawartość pudełka:
100 płytek,
- 4 plansze graczy,
- 9 żetonów warsztatów,
- 4 znaczniki punktacji,
- żeton gracza rozpoczynającego,
- lniany woreczek,
- instrukcjaNa środek stołu rozkładamy warsztaty dostawców (ich liczba zależy od liczby graczy, szczegóły w instrukcji). Na każdym warsztacie układamy po 4 losowe płytki.W swojej turze gracz może zabrać wszystkie płytki danego koloru z warsztatu dostawcy (pozostałe odkłada na środek pola gry) lub wszystkie płytki tego samego koloru ze środka pola gry.
Gracz posiadający płytkę pierwszego gracza musi odłożyć ją na środek pola gry. Pierwsza osoba, która zabiera kafelki ze środka pola gry musi zabrać również kafelek pierwszego gracza.Zebrane płytki gracz układa w lewej części planszy gracza - na linii wzorów. Jeśli zebrane płytki nie mieszczą się w linii wzorów, wtedy należy odłożyć je na pola podłogi. Zebrany znacznik pierwszego gracza również trafia na podłogę. Znaczniki na podłodze przyczyniają się do otrzymania punktów ujemnych.Gdy na środku pola gry oraz w warsztatach nie ma już kafelków, wtedy można przejść do układania mozaiki. 

Każdą w pełni wypełnioną linię wzorów można przenieść na ścianę mozaiki. Aby to zrobić, należy skrajny prawy kafelek przełożyć na pole mozaiki w odpowiednim kolorze. Pozostałe płytki z tych linii wzorów należy odłożyć do woreczka. 
Jeśli któreś linie wzorów były niedokończone, to zostawiamy je i możemy kontynuować ich układanie w kolejnej rundzie. Każda płytka umieszczona na ścianie mozaiki daje punkty. Punktacja opisana jest w instrukcji. Należy pamiętać o odjęciu punktów za kafelki znajdujące się na podłodze. Po podliczeniu punktów, przechodzi się do kolejnej rundy.Zwycięży ten, kto zdobędzie najwięcej punktów w trakcie gry. Gra kończy się po zakończeniu rundy, w której co najmniej jeden gracz ukończył poziomy rząd 5 płytek na swojej ścianie.W Azula grało nam się bardzo fajnie. Graliśmy w wersję 2- i 3-osobową. Obie tak samo dobre. Zasady łatwo wytłumaczyć nawet osobom nie grającym w planszówki. 

Gra jest szybka, nie nudzi się. Na swoją turę nie czeka się długo. Nie spędza się tu godzin nad wymyślaniem strategii. 

Według nas jest też jedną z ładniej wykonanych gier - elementy są kolorowe, estetyczne. Wydaje się, że układamy prawdziwą mozaikę. 

Bardzo polecamy!Do gry dostępny jest dodatek Azul: Kryształowa mozaika. Zawiera nowe plansze graczy, ale co było dla nas najważniejsze - ma nakładki na plansze graczy dzięki którym kafelki nie przesuwają się przypadkowo. Łatwiej układa się znaczniki punktacji oraz kafelki. 

Instrukcję możecie przeczytać na stronie Wydawcy.

Komentarze