Pandemia - coś na czasie

Podstawowa wersja Pandemii to gra kooperacyjna dla 2-4 osób, gdzie gracze wcielają się w badaczy szukających lekarstw na 4 rozprzestrzeniające się choroby. Gramy w nią regularnie od kilku lat, jednak dawno u nas nie gościła. W obecnej sytuacji ta gra powinna pojawić się na stole (i blogu) kilka tygodni temu, jednak pojawiła się dopiero w ten weekend. 
Jak już wcześniej wspomniałam, gra polega na leczeniu rozprzestrzeniających się chorób. Na mapie świata choroby pojawiają się w miastach jako sześciokątne znaczniki w czterech kolorach. Celem graczy jest usuwanie ich na bieżąco, by nie doprowadzić do wzrostu zakażeń. Gracze losują postać w którą się wcielają. Każda z nich ma specjalne umiejętności. Dostępne postaci to:
- sanitariusz,
- badacz,
- naukowiec,
- szef "planu B",
- logistyk,
- specjalista ds. kwarantanny,
- kierownik budowy.


Każdy z graczy może swoją postacią wykonać 4 akcje (opis 8 możliwości sprawdzicie w instrukcji).
Po akcjach dobiera się dwie nowe karty gry - może to być karta miasta (w danym kolorze), epidemia lub akcja specjalna. Następnym krokiem jest dobranie kart infekcji, czyli miast, w których pojawią się nowe choroby. Jeśli w danym mieście są już 3 znaczniki chorób, wtedy choroba rozprzestrzenia się na kolejne miasta. 

Aby wyleczyć chorobę, należy uzbierać 5 kart miast tego samego koloru i wynaleźć lekarstwo w stacji badawczej.


W najłatwiejszej wersji występują 4 epidemie wtasowane w karty gry. Epidemia powoduje, że do puli wracają te miasta, które już miały choroby. Zwiększamy więc szansę na ponowne wylosowanie ich i na uruchomienie rozprzestrzeniania się choroby na inne miasta. 


Każdy z graczy ma swoje karty na ręce, jednak gra nie jest do wygrania bez współpracy. Na bieżąco musicie sprawdzać jakie karty miast ma każdy z Was. Może będziecie mogli dać komuś swoją kartę i druga osoba wymieni 5 kart na lekarstwo? A może któraś z Waszych umiejętności specjalnych pomoże teraz komuś w jego ruchu? 


Jeszcze jedno - ważniejsze od tego jak wygrać jest to, jak można przegrać! W tej grze przegrywamy gdy:
- osiem razy rozprzestrzeniły się choroby (a więc jakieś miasto miało już 3 znaczniki chorób, więc zainfekowaliśmy miasta dookoła),
- skończyły nam się znaczniki chorób, a więc nie możemy dołożyć nowych,
- skończyły nam się karty gry, więc nie możemy już nic dobrać. 

Wbrew pozorom są to ważne rzeczy - w pierwszych rozgrywkach rzadko zdarza się wygrana. Dopiero w miarę upływu czasu i gier opracowuje się taktykę, która zaczyna się sprawdzać. 

W Pandemię zagraliśmy wczoraj wieczorem. Dwoje z nas grało w nią już dziesiątki razy (również w rozszerzenia), trzecia osoba grała pierwszy raz. Zagraliśmy wersję a 4 i 5 epidemii, które udało się pokonać. 6 pandemii niestety nas pogrążyło.


Gra jest fajna dla osób, które lubią współpracę, gdyż nie ma w niej rywalizacji między graczami, a jest walka z samą grą. Dyskusje na temat przyszłych ruchów trwają zazwyczaj dłużej niż sam ruch. Istnieje pewne ryzyko, że jeśli jedna osoba gra po raz setny, a inna osoba gra po raz pierwszy, to ta bardziej doświadczona osoba będzie próbowała zdominować grę i narzucać swoje zdanie. Trzeba jednak wysłuchać argumentów wszystkich - może ktoś inny widzi coś co nam umknęło?


Sama rozgrywka trwa około 40-60 minut. Zależy od tego jaką strategię przyjęliśmy i jak (nie)pomyślnie ułożyły się karty. W naszym przypadku gra nigdy nie kończy się na jednej rozgrywce - chcemy więcej! Ogranicza nas przeważnie późna godzina ;) Na pudełku powinno być ostrzeżenie: "Uwaga - wciąga". Gra przeznaczona jest raczej dla osób starszych, nie dla małych dzieci, ponieważ jest to gra strategiczna. Informacja na pudełku sugeruje wiek 10+.

Gra jest wykonana porządnie, chociaż karty lepiej jest zabezpieczyć koszulkami, bo mogą się wycierać po wielu grach. Na zdjęciach widzicie pudełka na choroby, które są bardzo przydatne. Nie pochodzą one jednak z podstawowej wersji, a z rozszerzenia. 

Zawartość pudełka:
- 7 kart postaci,
- 7 pionków graczy,
- 59 kart gry,
- 4 karty pomocnicze,
- 48 kart infekcji,
- 6 stacji badawczych,
- 96 znaczników chorób,
- 4 znaczniki lekarstw,
- znacznik poziomu zachorowań,
- znacznik rozprzestrzeniania się chorób. 


Instrukcję do gry możecie sprawdzić na stronie Lacerty.

Komentarze