Abalone - lecimy w kulki

Abalone to gra starsza niż ja. Pierwsza wersja została wydana w roku 1989 we Francji. To gra logiczna i strategiczna, gdzie (w skrócie) musimy wypychać kulki przeciwnika poza planszę. Polską wersję wydał Rebel.

Gra zapakowana jest w ładne pudełko,w kształcie sześcioboku. Zawiera instrukcję (małą, każdy da radę przeczytać!), planszę oraz po 14 kulek koloru białego i czarnego.

Każdy z graczy ma do dyspozycji 14 kulek. Może przemieszać na raz jedną, dwie lub trzy kulki znajdujące się w linii prostej. Swoimi kulkami przepycha kulki przeciwnika. Dwoma kulkami można przepchnąć jedną kulkę przeciwnika, natomiast trzema kulkami można przepchnąć jedną lub dwie.  Wygrywa ten, kto wypchnie 6 kulek przeciwnika poza planszę.

Nie jest to takie proste jak się wydaje. Trzeba pilnować całej planszy, nie tylko ruchu który chcemy wykonać. Trzeba przewidzieć jaki ruch będzie możliwy dla przeciwnika po tym jak przesuniemy nasze kulki. Być może w innym miejscu wystawimy mu (niechcący) nasze kulki na straty. Właśnie to sprawdzanie planszy i przewidywanie ruchów zajmuje najwięcej czasu. Niestety ja skupiałam się na bronieniu kulek, zamiast na atakowaniu i przegrałam 3 gry na...3. :D Ale i tak polecam! Fajna i szybka gra, która rozrusza te części mózgu, które są odpowiedzialne za przewidywanie i strategię.

Abalone to gra dla dwóch osób. Zasady są proste, więc wytłumaczenie ich zajmie dosłownie 2 minuty. Rozgrywka zajmuje 20-30 minut (w zależności od taktyki, kombinowania, namysłu). Według informacji na pudełku jest to gra dla osób powyżej 7 roku życia.

Jeśli chcecie zobaczyć instrukcję to jest ona dostępna na stronie Rebela.